Egipt SAFAGA

Miasteczko Safaga to niewielka, malownicza miejscowość położona na południe od Hurghady. Bezchmurne niebo, złote piaszczyste plaże, spokój oraz przepiękne rafy czynią to miejsce wyjątkowym nie tylko dla amatorów nurkowania. Miasto, mimo, iż położone blisko hoteli, oparło się skutecznie wpływom komercjalizacji, dzięki czemu możemy tu stanąć twarzą w twarz z prawdziwym egipskim życiem, kulturą i arabskimi zwyczajami. Zagramy tutaj w barze w domino, popalając shishę i popijając znakomitą, regionalną herbatę, każdy może czuć się bezpiecznie. W mieście jest wiele tanich sklepików, kafejka internetowa, bank, apteki, budki telefoniczne oraz znakomite regionalne restauracje i bary.

Termin:
Cena:
Wylot:
Kontakt i zapisy: 601 562 042 lub bombel@bombel.pl

Kursy PADI do zrobienia w trakcie wyjazdu:

  • AOWD - 600,00 zł
  • RESCUE + EFR + spec. Oxygen Provider - 1 200,00 zł
  • TEC 40 - 1 500,00 zł
  • spec. Wrakowa - 120,00 euro
  • spec. Nocna - 120,00 euro
  • spec. Nurkowanie z Łodzi - 120,00 euro
  • spec. Głeboka - 120,00 euro
  • spec. Puszczanie bojki - 100,00 euro

Kursy IANTD:

  • Advance Nitrox - 1 600,00 zł

Tutejsze miejscówki nurkowe są uważane za jedne z najpiękniejszych na świecie., wyspa naprzeciw miasta oferuje wiele pasjonujących miejsc nurkowych. Już po kilku minutach drogi statkiem dotrzemy do pierwszych raf zamieszkałych przez większość tropikalnych gatunków:. delfiny, żółwie, mureny, rekiny, lionfish, płaszczki, koniki morskie, ośmiornice... Cały ten podwodny świat już przebiera płetwami w oczekiwaniu na nas..!

Nowy, usytuowany przy prywatnej plaży hotel oddaje do dyspozycji 4 bary, 2 restauracje, dyskotekę. Ponadto fryzjer, pralnia , kafejka internetowa, sklepy, apteka, dwa baseny (jeden z podgrzewaną wodą w sezonie zimowym). Mini klub dla dzieci, dwa brodziki, mini aquapark.
Hotel: posiada formułę All Inclusive. Śniadania 07:00-10:00, obiady 13:00-15:00, kolacje 19:00-22:00. Posiłki są w formie bufetu w restauracji głównej. Lokalne napoje alkoholowe oraz bezalkoholowe.

Nurkowania:

Pod względem nurkowym Safaga jest o wiele rzadziej odwiedzana przez turystów niż Dahab, Sharm el El-Sheikh czy Hurghada dzięki czemu tutejsze rafy są nieomal niezniszczone. Pod wodą spotyka się tu więcej ryb niż nurków./co wcale nie wszędzie jest takie oczywiste ;-)/ Tobia Arbaa i Tobia Hamra to dwa łańcuchy raf koralowych, tworzących niepowtarzalne podwodne krajobrazy. Miłośnicy wraków z pewnością zdecydują się na eksplorację spoczywającego na dnie wraku Al Kafhain lub promu Salem Express, początkujący zaś będą mogli zdobywać nurkowe umiejętności w spokojniejszych i płytszych - choć równie pięknych - miejscach. Tutejsze rafy uważane są za jedne z najpiękniejszych na świecie. Dodatkowo ich atrakcyjność podnosi fakt, że są one niezwykle różnorodne - występują tu zarówno płytko położone, rozległe rafy, wystające z piaszczystego dna niewielkie słupy i koralowe wysepki, stanowiące raj dla kłębiącego się morskiego życia, oraz sięgające gigantycznych głębokości podwodne ściany, będące miejscem żerowania licznych gatunków ryb. Po nurkowaniu istnieje możliwość zorganizowania wycieczki do Hurghady, do starej części Safagi/baaardzo klimatycznie!/, wycieczek quadami, nurkowania nocnego z barbecue na jednej z malowniczych wysepek Safagii - można zostać na plaży do wschodu słońca...

Miejsca nurkowe:

Abu Kafan

Prawdopodobnie najlepsze miejsce nurkowe w okolicach Safagi, 300-metrowa wąska bariera o cechach ‘plateau’ na północnym i południowym końcu. Znakomita ściana do nurkowania z miękkimi i czarnymi koralami oraz wielkimi gorgoniami. Częstymi bywalcami są karanksy (jackfish), barakudy, rekiny rafowe i czasami rekin młot.

Gamul Kebir

Inna nazwą tego miejsca jest "7 wież". jest to skupisko bloków koralowych wyrastających z dna na około 18 metrach az pod sama powierzchnie. Zyje tam mnóstwo ławic małych rybek. Przy jednym z pilarów na ok 5-7 metrach spotkać można polujące na nie skrzydlice i ostroboki. Przy dnie i pomiędzy ergami spotkać można ośmiornice, ogończe, mureny, arotrony olbrzymie (rozdymki), skorpeny, szkaradnice. ryby-krokodyle. Żyja tu 2 napoleony, duży i mały, przy odrobinie szczęscia jest szansa je tu spotkać

Gamul Soraya

Bardzo kolorowe miejsce z ławicami "zebr" (sweetlip shoals), banner fish i chetoników (butterfly fish). Jest to dość mały koralowy blok, możliwy do opłynięcia w około pół godziny.Idealny dla początkujących nurków!

Middle Reef

Północna ściana rafy opada do 30m, po czym spada pionowo na znacznie większą głębokość. Ogrody twardych korali na wschodnim i zachodnim rogu, zawierają m.in. acroporas oraz brain corals i salat corals. Przyjemne nurkowanie na południowej stronie przez płytki labirynt jaskiń, tuneli i korytarzy. Występują tam m.in. strzępiele (groupers), puffers i ryby luszczowate (sweetlips).

Panorama Reef

Jedna z głównych atrakcji tego regionu. Duża formacja korali ze ścianami opadającymi do ok. 200m. Liczne groty i nawisy, gorgonie i miękkie korale. Karanksy (jackfish), barakudy i rekiny (reef sharks) często odwiedzają to miejsce. Miasteczko Safaga to niewielka, malownicza miejscowość położona na południe od Hurghady. Bezchmurne niebo, złote piaszczyste plaże, spokój oraz przepiękne rafy czynią to miejsce wyjątkowym nie tylko dla amatorów nurkowania. Miasto, mimo, iż położone blisko hoteli, oparło się skutecznie wpływom komercjalizacji, dzięki czemu możemy tu stanąć twarzą w twarz z prawdziwym egipskim życiem, kulturą i arabskimi zwyczajami. Zagramy tutaj w barze w domino, popalając shishę i popijając znakomitą, regionalną herbatę, każdy może czuć się bezpiecznie. W mieście jest wiele tanich sklepików, kafejka internetowa, bank, apteki, budki telefoniczne oraz znakomite regionalne restauracje i bary. Tutejsze miejscówki nurkowe są uważane za jedne z najpiękniejszych na świecie., wyspa naprzeciw miasta oferuje wiele pasjonujących miejsc nurkowych. Już po kilku minutach drogi statkiem dotrzemy do pierwszych raf zamieszkałych przez większość tropikalnych gatunków:. delfiny, żółwie, mureny,rekiny, lionfish, płaszczki, koniki morskie, ośmiornice... Cały ten podwodny świat już przebiera płetwami w oczekiwaniu na nas...!

Salem Express

Salem Express ,ochrzczony jako "Fred Scamaroni" . Jego ostatni kurs zakończył sie tragedia i przez wiele lat pozostanie w pamięci wielu egipskich rodzin.
Zakupiony przez egipski rząd statek realizował połączenie miedzy portem Djedda w Arabii Saudyjskiej a egipska Safaga, przewożąc głównie pielgrzymów udających sie do Mekki.

16. grudnia 1991, gdy statek przypływał do Safagi, zderzył się z rafa. W konsekwencji przednie drzwi otworzyły się i Salem Express zatonął w ciągu 20 minut... Oficjalnie tragedia pochłonęła życie 470 ludzi. Według oficjalnych danych na pokładzie znajdowało sie 650 ludzi - 72 członków załogi i 578 pasażerów. Uratowało się tylko 180 osób. Ze względów religijnych wrak traktuje się jako cmentarz, wpływanie do jego wnętrza jest całkowicie zakazane. Pamiętając o tym i szanując pamięć zmarłych, nurkowie powinni respektować zakaz. Wrak leży na głębokości 30 m., a jego przednia część znajduje się już na 10 m. Długość wraku wynosi 115 m. i jest on położony na sterburcie, czyli na prawym boku. Nurkowanie zwykle rozpoczyna się na rufie przy śrubach. Max deep w tej okolicy wynosi ok. 26 m. Warto zwrócić uwagę na rosnące na rufie gąbki rurkowate.,biorąc pod uwagę stosunkowo młody wiek wraku, ich wielkość jest imponująca. W drodze na dziób , trzeba spojrzeć na górne struktury wraku, a w szczególności na restauracje pokładową, która mieści się za drzwiami, dwa duże kominy oznaczone wielkimi literami "S", mostek kapitański. Na dnie natkniecie się na łodzie ratunkowe i stalowe pozostałości, wśród których pływają ławice lucjanów kaszmirskich (Lutjanus kasmira). Dopływając do dziobu znajdziemy miejsce zderzenia. Wielka przednia brama jest otwarta, a kotwice ciągle tkwią w gniazdach... Na powierzchni wraku widuje się papugoryby, pokolce i ślimaki nagoskrzelne. Wokół kadłuba żyją setki igliczni (ang. pipefish).